אינסטלטור לטיפול במערכות פנימיות

בכל מבנה שנועד למגורים קיימות מערכות שונות שנועדו לתפעול ואחת מהן היא מערכת האינסטלציה. מערכת זאת היא אחת המורכבות ביותר ויש בה צנרת גלויה ואחרת שהינה סמויה ומותקנת בתוך קירות המבנה או מתחת לרצפה. יש למעשה שתי מערכות, האחת נועדה להובלת מים נקיים לתוך המבנה והשנייה מערכת להובלת מים משומשים אל מחוצה לו. שתי המערכות מופרדות אלו מאלו. המים מתקבלים ממערכת המים הציבורית ואילו מי השופכין מגיעים בסופו של דבר אל מערכות הביוב הציבוריות. התקנת מערכות אלו, תיקונן ותחזוקתן מתבצעת על ידי אינסטלטורים. ההתקנה מתבצעת בעת הבניה או השיפוצים הכלליים או כאשר יש צורך בשיפוץ נרחב בחלק אחד של  המבנה. התיקונים מתבצעים על פי הצורך.

התקנת מערכת

אינסטלטור מגיע להתקנת המערכות שלו לאחר בנית השלד. את הצנרת הוא מרכיב על פי התקן על הבטון החשוף או בתוך הבלוקים שבקירות. לאחר סיום ההתקנה תיעשה בדיקה לאיתור נזילות. השלב הבא יהיה בעת עבודות הגמר, וכאן, יבצע האינסטלטור השלמת מעברים, השלמת צנרת חסרה וחיבור קבוע לרשת המים והביוב הראשיים. את השלמת המערכת והתקנת אביזרי הקצה דוגמת: ברזים, טושים ניאגרות ועוד מבצעים בשלבים האחרונים של עבודות הגמר, לאחר התקנת אביזרי אינסטלציה, ולרוב, אחרי הצבע והטיח.  בכל שלבי  בניה עובדים בעלי מקצוע שונים שאינסטלטור הוא חלק מהם ואת כל ניהול העבודה מבצע מנהל עבודה שמזמין את בעלי  המקצוע כל אחד בתורו.

איתור נזילות ותיקונים

אינסטלטור הוא זה שמבצע תיקונים נדרשים במערכת קיימת שנובעים מתקלות ומפיצוצים בצנרת. כאשר הפיצוצים קורים במערכת הסמויה מהעין אזי האיתור חייב להיות מדויק. סימני דליפת מים הם סימני רטיבות על הקירות או נזילות. לא תמיד הסימנים מופיעים במקום הפיצוץ בגלל שלמים יש נטייה טבעית לזרום בשיפוע. לאינסטלטור מקצועי יש מצלמות תרמיות שיודעות לזהות את מקום הפיצוץ המדויק ואז נמנעת שבירת קירות ובלטות מיותרת. תיקון פיצוץ מחייב חשיפת מקום הצנרת. במידה וניתן לתקן את הפיצוץ הדבר יבוצע, אולם, פעמים רבות, ימליץ האינסטלטור להחליף צנרת רקובה לכל אורכה. לאחר התיקון מבצעים חיפוי מחדש ומומלץ לכל אחד לשמור קרמיקות ישנות וחומרי חיפוי אחרים שנועדו בדיוק לצרכים אלו.

שירות מקצועי

תיקון חיצוני הינו פשוט הרבה יותר ומדובר על החלפת ברזים, גומיות אוטמות, ראשי ברזים בלויים ועוד. צריך לזכור, כי מערכת אינסטלציה פועלת כמעט ברציפות ועומדת בפני לחצים רבים, ומשום כך, יש להתקין בה חומרים ואביזרים תקניים ואיכותיים. בעלי מבנים רבים מבטחים את דירותיהם ובתוך פוליסת הביטוח יש סעיף לתיקוני נזקי אינסטלציה. במקרים רבים, ניתן להפעיל ביטוח המשלם את עלויות התיקונים. בכל מקרה, מומלץ לשכור שירותי אינסטלטור מקצועי. הוא יגיע עם ניידת שירות מאובזרת ויבצע תיקון מקיף תוך כדי שימוש בחלקי חילוף איכותיים. נזקי רטיבות יכולים להיות חמורים, כדאי להימנע מהם, ובמידת הצורך, לבצע תיקונים מקצועיים.