עבודות אינסטלציה ואיטום

עבודות אינסטלציה ואיטום

בכל בית ומבנה קיימות מערכות שונות שנועדו לתפעולו. כאלו הן מערכות חשמל, תקשורת, אינסטלאציה, גז, מיזוג אוויר ועוד. עבודות הגמר בבתים אלו כוללות, בין היתר, נגרות, טיח וצבע, אלומיניום, איטום ועוד.

כאשר כל המערכות הללו מתפקדות היטב אזי הבית ראוי, נעים ובטוח למגורים. מערכות האינסטלציה הן מהחשובות ביותר וכוללות מערכות להזרמת מים לתוך הבית ומערכות להוצאת מי השפכים ממנו. החלק העיקרי מהמערכות הללו מצוי מתחת לרצפות ובתוך הקירות וחלקם הקטן גלוי ונקראים אביזרי הקצה. עבודות האינסטלציה מתבצעות כחלק מעבודות הגמר ולאחר בניית השלד ונעשות במסגרת בניית בית חדש או במסגרת עבודות שיפוצים נרחבות.

מערכות להולכת מים ומי ביוב

מומחים לעבודות אינסטלציה הם אלו שמתקינים את המערכת שיש בה צינורות למים חמים וקרים, מחברים, ברזים, טושים ועוד. בבתים בודדים, דו משפחתיים ואחרים קיימת גם מערכת אינסטלציה חיצונית לחצרות ולגינות. מערכת להולכת מי הביוב מצויה אף היא ברובה מתחת לרצפות והיא כוללת, בין היתר, צינורות פלסטיק שמובילים את מי השפכים לבורות ביוב חיצוניים. אינסטלטורים מבצעים גם עבודות תיקונים למערכות שמתקלקלות או קורסות, והם עושים שימוש בחומרים איכותיים שהבלאי שלהם נמוך. היות ומרבית מחלקי מערכות האינסטלציה ממוקמות מתחת לקירות ולבלטות הרי שכל תקלה עלולה לגרום לנזקים רבים שמחייבים שבירת קירות, בלטות וחיפויים אחרים. משום כך, יש חשיבות להתקנת מערכות אינסטלציה איכותיות.

איטום באמצעות יריעות ביטומניות

כל בית חייב להיות אטום לחדירת מים חיצונית בצורה מוחלטת. בנוסף לכך, יש צורך לבצע איטום יסודי בנקודות שונות בבית על מנת למנוע חלחול מים ממפלסים עליונים לתחתונים. לדוגמא: רצפת מקלחת צריכה להיות אטומה היטב על מנת שהמים לא יחדרו מבעת לקרמיקה ויגרמו להופעת כתמי רטיבות על התקרה של דירת השכן מלמטה. אחת משיטות האיטום היעילות ביותר הינה איטום באמצעות יריעות ביטומניות. אלו הן יריעות חזקות שעמידות בפני פגיעות מכאניות ובפני דרגות קור וחום קיצוניות. תהליך האיטום מתחיל עם מריחת חומר פרמייר על הבטון החשוף שתפקידו להיות חומר מקשר ליריעות הביטומניות שמניחים מעליו. את היריעות ניתן לחבר ביניהן באמצעות חימום או הדבקה. השלב הבא הינו חיפוי באמצעות חומרי חיפוי שונים.

יריעות ביטומניות ניתן להניח על גגות, על מרפסות חיצוניות, וכן, במקומות שונים בתוך המבנים עצמם ובעיקר בחדרים רטובים, תת קרקעיים שיושבים על האדמה ועוד. איטום באמצעות יריעות ביטומניות נחשב ליקר, יחסית, אבל כזה שמעניק איטום יעיל מאוד לטווח ארוך של שנים. ניתן להניח יריעות על חומרי איטום קודמים מאותה משפחה, וכמובן, שיש לבצע עבודות הכנה מתאימות. קיימות שיטות איטום נוספות באמצעות חומרי איטום משחתיים שמבוססים על חומרים ביטומנים, צמנטיים, אקרליים, ופוליאוריטנים. איטום חיצוני ותוך מבני באמצעות יריעות ביטומניות יעניק הגנה טובה וימנע נזקי רטיבות שעלולים לגרום להוצאות כספית מיותרות, וכן, לבעיות בריאות במערכות הנשימה של הדיירים.

מידע מקצועי ומאמריםנוספים בנושא איטום ניתן למצוא באתר של האוטמים בישראל – http://roofssealing.co.il